קטגוריות
קידום אתרים

המדריך המקוצר עבור קידום אתרים אפקטיבי בגוגל

האינטרנט הינו אחד הכלים היותר מוצלחים להעברת תוכן פרסומי ומידע אחר, לשיווק, למכירות, לתקשורת מול אנשים וגופים שונים וכדומה. את  התכנים השונים מעבירים באמצעות אתרים הנבנים במיוחד לצרכי כל עסק. אתר, מוצלח ככל שיהיה, לא תמיד מצליח להיחשף לעיני הגולשים ויש צורך בקידומו. אתר ידידותי, מעניין, מזמין ונגיש בתוספת קידום יעיל יבצע, בסופו של דבר, את  העבודה היטב.

בחברות רבות בתחום יש אנשי מקצוע המבצעים את הפעילויות הללו. ניתן למצוא מומחה לבניית אתרים, לצידו מקדם אתרים מיומן, וכמו כן, מומחים אחרים היודעים לנהל את כל תעבורת המידע בהם כמו גם לפקח עליה. החברה יכולה לייעץ לכל מנהל או בעל עסק ולבנות ולקדם עבורו את האתר המועדף עליו והמתאים לצרכיו.

בניית האתרים ואפיונם

בניית אתרים לעסקים אמורה להיעשות  במספר שלבים כאשר הראשון הוא תהליך הכנה שכולל בחירת שם דומיין ואפיון האתר. בחירת שם קליט ומתאים לאופי האתר חשובה מאוד מאחר והיא תלווה את  העסק לאורך מרבית שנות קיומו. במידה והעסק מוכר בתחומו, אזי מומלץ מאוד להשתמש לשלב את שמו בדומיין.

אפיון האתר חשוב מאוד וכאן יודע בעל  העסק טוב מכולם איך הוא רוצה לראותו בהווה ובעתיד. מהם הצרכים והמטרות? האם האתר נועד רק לפרסום או גם למכירה מקוונת? מיהו קהל היעד ואיזה סוגי מוצרים ושירותים יתפרסמו בו? מהו סגנון  העיצוב המבוקש, מבנה האתר? וכדומה.

נושא חשוב ומהותי אחר הוא בחירת לוגו, וגרפיקאי  יצירתי יכול לעצב אחד שמתאים לפעילות האתר. השלב הטכני של בניית  אתרים לעסקים חשוב מאד. כאן יש צורך בחשיבה על הגולשים ועל נוחיות גלישה מרבית. יש צורך להתאימו לגלישה מאמצעים שונים דוגמת מחשב, טאבלטים, אייפונים וכדומה.

להתאים את האתר לדפדפני אינטרנט שונים, לרזולוציות מסך שונות ועוד. יש לנצל עד תום את תשתיות הטכנולוגיה הקיימות בשוק. ככל שתהיה חפיפה מושלמת יותר בין צרכי האתר ומטרותיו לבין פונקציות  הגלישה, כן ייהנו הגולשים להיכנס אליו ולשהות בו.

קידום אתרים

לאחר שהאתר נבנה לשביעות רצון הבעלים, אפשר להתחיל בפרוייקט קידום אתרים מתגלגל על מנת שיופיע ראשון בתוצאות החיפוש של גוגל. נשאלת השאלה איך לבחור מקדם אתרים אשר יידע למצוא את הדרך הנכונה לדחיפת האתר קדימה? התשובה היא מורכבת וכוללת מספר אלמנטים ומדדים אותם צריך לבדוק.

ראשית, על פי המלצות של גורמים ואנשים אשר התנסו עימו בעבר ואשר זכו לקבל ממנו שירות מקצועי שהטיב עם האתר והזניק אותו. כמובן, שכדאי גם לראות תיק עבודות של אותו מקדם כולל דוגמאות לאתרים שהיו ו/או עדיין בטיפולו כולל התכנים הנמצאים בו.

אלמנט חשוב ומשמעותי הוא היכולת של המקדם להבין את שיטת העבודה של גוגל את מנועי החיפוש שלהם, את האלמנטים שעל פיהם הם בוחרים לקדם את האתר וכדומה. ידע מעמיק בכל אלו יתרום מאוד להמשך ניהול האתר לאורך זמן. מומלץ לבקש לראות תעודת הסמכה של גוגל המעידה כי הוא עבר השתלמות נאותה וכי עמד במבחנים של גוגל בנושאי קידום ממומן (גוגל אינה מעניקה תעודת הסמכה בקידום אורגני). מומלץ לבעל האתר לבדוק מספר מקדמי אתרים על מנת לעמוד על השוני ביניהם.

על פי מכלול הבדיקות יכול בעל האתר לגבש דעה. צריך לזכור בנוסף, כי נושא הכימיה עימו חשוב מאחר והוא תורם רבות בכל שלב בהתנהלות. בכל תהליך כזה יש רגעים מתוחים ושל אי ודאות, וכימיה טובה תורמת להחלקת העניינים ולהזזת נושאים שונים קדימה.

אין להפריז בחשיבות בחירת מקדם SEO מקצועי כי מרגע בחירת אופציית השיווק באמצעות האינטרנט צריך לדחוף אותה בתבונה ובכל הכוח. לאחר כל הבדיקות מומלץ לערוך חוזה עם המקדם ובו להכניס את התנאים החשובים לו. ניתן לקבל מהמקדם את החוזה שעל פיו הוא פועל כדי שיהווה מודל בסיסי.

בחירת ביטויי מפתח

לפני כל מקדם אתרים מומלץ יש מספר אפשרויות פעולה, ובעצם, שני סוגי קידום – אורגני וממומן. שניהם מתבססים על הקלקה על מילות וביטויי מפתח נבחרים. מקדם אתרים מבצע סוג של סיעור מוחות עם בעל העסק. הוא לומד ממנו על טיב העסק, על השירותים או המוצרים שהוא מציע ועל דרכי עבודתו, ובעצם, על כל מה שנדרש כדי לגבש תכנית פעולה.

יחד הם יבחרו את מילות וביטויי המפתח המתארים באופן הנכון והטוב ביותר את פעילותו או את השירות/המוצר/המחלקה וכדומה אותם רוצים לקדם. למשל, ביטוי מפתח שייבחר עבור עורך דין מקומי יהיה מעט שונה ממשרד עורכי דין שיש לו סניפים בכל הארץ. את מילות המפתח שוזרים בתוך תכנים ומאמרים אותם כותבים קופירייטרים מומחים.

יש מאמרים הנכתבים בנימה שיווקית, יש מאמרים המכילים מידע, הסברים וכדומה. הכתיבה חייבת להיות ממוקדת ומקצועית וכזאת המספקת ערך מוסף לקורא. מנועי החיפוש של גוגל יודעים לזהות כתיבה איכותית ולהעדיף תכנים כאלו על אחרים.

קידום ממומן

קידום ממומן הינו, למעשה, שיטת פרסום המתאימה בצורה מושלמת למנוע החיפוש של גוגל ולשיטות העבודה שלה. כאן משלם הלקוח על כל הקלקה של מילת מפתח וככל שהקלקות תהיינה רבות יותר, כן, הוא יתקדם בסקאלה. השיטה הזאת מקדמת ביתר מהירות את האתר אבל עלותה גבוהה, יחסית. לקידום ממומן יש אפיון נוסף השונה מהאורגני. הוא תבטא במספר דברים:

הראשון הוא בבחירת מילת ובטויי המפתח שאינם מגיעים, בהכרח, מלב הפעילות של העסק. לדוגמא: בקידום אורגני הנועד לאתר אינסטלאטור ניתן לבחור את המונח "איתור נזילות" הלקוח מלב הפעילות שלו. (למעשה, זהו אחד השירותים הנפוצים שלו). לעומת זאת, חברה העוסקת בשיפוצים שאחת הנישות שלה זה שירותי אינסטלציה, יכולה לבחור במילת מפתח דוגמת "התקנת מערכת אינסטלציה". אפיון אחר הוא בשליטה על נוסח המודעה. הביטויים השונים מאפשרים גמישות רבה יותר. קידום ממומן ניתן לווסת על פי הצרכים. הוא גמיש מאוד וניתן להפחית ולהרחיב פרסום בהתאם לנסיבות ולפעילות העסק.

לדוגמא: פרסום רב לקראת אירוע מתוקשר ויחצני כמו כנס החברה, תצוגת אופנה, אירוע השקת מוצר וכדומה. כאשר הפעילות הינה שגרתית ניתן להסתפק בפרסום מינורי. כך, אפקט הפרסום הממוקד גדל וגם ניתן לשלוט על רמת ההוצאות.  מקדם אתרים מקצועי יכול לקבל החלטה על שיטה זאת, שלדעתו תספק את התוצאות הטובות בתקופה הנתונה בחיי העסק.

קידום אורגני

קידום אתרים אורגני מבוסס, רובו ככולו, על כתיבת תכנים האמורים להיות ברמה גבוהה. תכנים נשמרים כל העת וניתן לשנות אותם, להוסיף עליהם ולגוון את הנושאים, כך, שהאתר הופך להיות עשיר ומגוון. לחילופין, תמיד ניתן לדלל ולהוריד תכנים בלתי רלוונטיים. מנועי החיפוש של גוגל יודעים להעריך כתיבה בעלת ערך מוסף ותוכן עשיר וידחפו כל אתר כזה קדימה. פרסום בגוגל בשיטה זאת תבוא בהכרח על  חשבון מתחריו.

לקידום אורגני יש משמעות נוספת במיצובו של כל אתר. הקלדה על מילות חיפוש היא דרך מעולה להגיע לאתר מאחר וקהל היעד הספציפי מחפש במיוחד את השירות המבוקש. כאשר הוא מגיע אל האתר המצוי בראש רשימת העסקים באותה נישה אזי הוא כבר "מבושל" והרצון שלו להיכנס על מנת לבצע פעילות דרכו היא גבוהה למדי. גם אתר פעיל לאורך זמן נחשב בעיני גוגל לאתר מקצועי ונחשב והדבר מוסיף למעמדו.

קיימים יתרונות משניים נוספים רבים שיחד מגבירים את כדאיות ההשקעה בקידום אורגני. מקדם SEO יודע לשלב מאמרים באתר עצמו אבל גם באתרים אחרים משיקים שמהם יתבצע קישור לאותו אתר. המטרה היא דחיפתו קדימה במהירות האפשרית, ולכן, יש צורך בכתיבת תכנים ומאמרים רבים.

יש יתרונות נוספים ואחד החשובים בהם הוא העברת מסרים ללקוחות באמצעותם. לקוחות צמאים למידע על פעילות העסק ועל התחום בכללותו ואתר המספק אותו מוסיף להם ולעצמו ערך רב. כך, הם ישמרו לו אמונים וייכנסו אליו שוב ושוב. המשמעות היא, כמובן, קבלת מידע, חשיפה לפרסום, רכישות ועוד, וכל אלו מוסיפים לשורת המכירות והרווח.

קידום ממומן ואורגני משולב

מקדם אתרים SEO מומחה מכיר היטב את כל שיטות הקידום, את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם ואת הרווחים שהם משיגים עבור האתרים. לעיתים, הוא רוצה למקסם את מהירות ואפקט הקידום ואז יחליט על קידום אורגני לצד ממומן. הדבר תלוי מאוד במצבו של העסק, ביכולות שלו לספק שירות מהיר ויעיל ועוד. כל מקדם אתרים עובד בכל שלב בתהליך בצמוד למנהל, לבעל העסק או לאיש השיווק שלו.

בעסקים גדולים ובעלי מוניטין ההולך לפניהם ניתן להחליט על קידום ממומן. כאן, לרוב, אין בעיה של מימון והעסק ערוך למתן שירותים ללקוחות רבים הפונים אליו בו זמנית. למרות זאת, תמיד תהיה המלצה גם להעשיר את התוכן באמצעות מאמרים שיווקיים. במקרים רבים הדבר אף עונה על צרכיהם ורצונם של בעלי העסק והם יגיבו בהתלהבות להצעה. כך, יינתן מענה לקידום זריז, ובנוסף, מתח וכמות הפרסום יישמרו כל העת על אש קטנה. צריך לזכור, כי המידע הנדרש הוא מגוון, עדכני וכולל חידושים בתחום פעילות העסק, ואין כמו מאמרים שיווקיים, מאמרים המספקים מידע ואחרים כדי למלא צורך זה.

בעסק קטן או אחר בראשית דרכו המצב הוא שונה בתכלית. מקדם אתרים מקצועי יבהיר לבעלים שהעסק חייב  להיות ערוך מבחינה לוגיסטית להצפת לקוחות שעשויה להגיע עם קידום ממומן נמרץ. משום כך, כאן תהיה ההמלצה שלא להתחיל בקידום כזה מחשש לקושי באספקת שירות או לקריסה של מערך השירות. הנזק לעסק יהיה רב – לטווח קצר וארוך גם יחד. כאשר העסק מתבסס ניתן לשלב גם קידום ממומן בהתאמה ובצורה מדורגת. כך הוא יוכל להתחיל ולהתמודד מול עסקים אחרים בתחום.

אופטימיזציה

ניהול התוכן חשוב מאוד, נעשה בשלבים המגיעים לאחר התחלת הקידום, ולמעשה לא נפסק אף לרגע. מקדם SEO עוקב כל העת אחר ההמרות והתוצאות, חקר מימדי ביצועים הנעשה מדי חודש יכול לשפוך אור על טיב הקידום, על הצלחתו ועל פיו ניתן להחליט איך לפעול הלאה. כל הדו"חות נשלחים לעיון של נציג העסק, כך, שהכול נעשה בעצה אחת עימו.

לבסוף, תגיע החלטה היכולה להיות המשך אותה אסטרטגיה או שיהיה צורך בשינויים כאלו ואחרים. לעיתים, יעדיפו הגברת קידום ממומן או אורגני, לעיתים, הפחתתם, פעמים אחרות, שילוב של שני סוגי הקידום וכן הלאה. לסיכום: תהליך העבודה מול החברה העוסקת בבניית וקידום אתרים הוא, איפה, מובנה.

ראשית יש לבעלי העסק צורך לאפיין את סוג הפרסום הנדרש וכאן, כמעט מיד יצוץ הצורך בפרסום באמצעות האינטרנט. השלב הבא הוא בקבלת החלטה לגבי המומחים לנושא עימם מתחילים בכל התהליך בדגש על מקדם אתרים מנוסה. הפעילות מולו ועימו אינה נפסקת אף פעם. מומלץ לקבל שירות ממומחים בעלי ניסיון מצטבר בתחום.